Gazeta Podatkowa nr 83 (1020) z dnia 17.10.2013
Urlop macierzyński i rodzicielski przy porodzie mnogim
Pracownica w listopadzie 2013 r. ma urodzić bliźnięta. Ile tygodni urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego jej przysługuje i czy urlop może przejąć ojciec dziecka? W jakich terminach należy składać wnioski o te urlopy?
Wymiar urlopu macierzyńskiego pracownicy, która urodziła dwoje dzieci przy jednym porodzie, wynosi 31 tygodni (art. 180 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Nie więcej niż 6 tygodni tego urlopu może przypadać przed przewidywaną datą porodu. W takiej sytuacji po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania jego pełnego wymiaru. Należy zaznaczyć, że podstawowy urlop macierzyński musi być wykorzystany obowiązkowo, dopuszczalne jest jednak podzielenie tego urlopu między rodzicami dziecka. Przy czym co najmniej pierwsze 14 tygodni po porodzie musi wykorzystać matka dziecka. Pozostałą część urlopu macierzyńskiego, przypadającą bezpośrednio po terminie rezygnacji z macierzyńskiego przez matkę dziecka, może wykorzystać ojciec dziecka (art. 180 § 5 K.p.). W przypadku ciąży bliźniaczej ojciec może maksymalnie skorzystać z 17 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jeżeli ojciec nie wykorzysta tego urlopu, cały urlop macierzyński musi wykorzystać matka dziecka.
Dodatkowy urlop macierzyński oraz urlop rodzicielski mają charakter dobrowolny i nie muszą być wykorzystane przez rodziców.
Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, który w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie wynosi do 8 tygodni (art. 1821 § 1 K.p.). Z urlopu tego można skorzystać jednorazowo lub w dwóch częściach następujących bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności. Uprawnieniem do dodatkowego urlopu macierzyńskiego rodzice mogą się podzielić. Przy czym w tym samym czasie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego może korzystać jeden z uprawnionych rodziców. Pisemny wniosek o ten rodzaj urlopu pracownik ma obowiązek złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu. Wniosek jest wiążący dla pracodawcy.
Rodzice mają też prawo do nowego urlopu zwanego rodzicielskim. Pracownik może z niego skorzystać bezpośrednio po dodatkowym urlopie macierzyńskim, który wykorzystał w pełnym wymiarze. Urlop ten może trwać do 26 tygodni, przy czym liczba ta jest stała, niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie (art. 1821a K.p.). Udziela się go na pisemny wniosek pracownika składany na 14 dni przed rozpoczęciem urlopu, jednorazowo lub najwyżej w 3 częściach. Każda z nich nie może być krótsza niż 8 tygodni i muszą następować bezpośrednio po sobie. Z urlopu rodzicielskiego mogą w tym samym czasie korzystać oboje rodzice dziecka w zakresie nieprzekraczającym łącznie 26 tygodni, czyli np. po 13 tygodni.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|