Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (814) z dnia 10.08.2013
Warunki podjęcia pracy na urlopie rodzicielskim
Nasza pracownica, aktualnie przebywająca na dodatkowym urlopie macierzyńskim, złożyła wniosek o urlop rodzicielski. Zaznaczyła w nim, że chciałaby w tym okresie pracować na pół etatu. Czy na urlopie rodzicielskim można łączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową, a jeżeli tak, to na jakich zasadach? Czy pracodawca może nie uwzględnić wniosku pracownicy w zakresie wykonywania pracy na urlopie rodzicielskim?
Urlop rodzicielski jest nowym uprawnieniem pracowniczym związanym ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, przysługującym od dnia 17 czerwca 2013 r. Urlop ten, w wymiarze 26 tygodni (niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie), przysługuje bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Co istotne, ustawodawca zagwarantował prawo do łączenia tego urlopu z pracą zawodową. Odbywa się to na zasadach analogicznych do warunków podejmowania pracy w trakcie dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tj.:
- pracownik może podjąć pracę zarobkową u pracodawcy udzielającego urlopu rodzicielskiego,
- wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 1/2 etatu (urlopu rodzicielskiego udziela się wówczas na pozostałą część dobowego wymiaru czasu pracy),
- podjęcie pracy następuje na podstawie wniosku złożonego przez uprawnionego pracownika, w terminie wymaganym przez Kodeks pracy.
W przypadku łączenia pracy z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego pracownik jest zobowiązany złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem wykonywania pracy. Można też (tak jak w omawianej sprawie) zgłosić zamiar podjęcia pracy na urlopie rodzicielskim w ramach wniosku o udzielenie tego urlopu (patrz przykład pisma nr 1). W treści wniosku, w zakresie wykonywania pracy na urlopie rodzicielskim, pracownik powinien wskazać wymiar czasu pracy oraz okres, przez który zamierza łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy (art. 1821a § 6 K.p. w związku z art. 1821 § 5 i 6 K.p.).
WAŻNE: Pracodawca nie jest bezwzględnie związany wnioskiem pracownika o podjęcie pracy w trakcie urlopu rodzicielskiego. Może on odmówić uwzględnienia wniosku, jeżeli jego akceptacja nie jest możliwa ze względu na organizację pracy lub jej rodzaj. Pracodawca jest zobowiązany podać przyczyny odmowy na piśmie (patrz przykład pisma nr 2).
Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego podjął pracę zarobkową (u dotychczasowego lub innego pracodawcy) również na podstawie umowy prawa cywilnego. Przepisy dotyczące urlopów z tytułu rodzicielstwa nie odnoszą się do tej kwestii, co za tym idzie, nie wykluczają takiej możliwości. Pracodawca zatrudniający w ramach umowy cywilnoprawnej osobę korzystającą z urlopu rodzicielskiego musi mieć jednak na uwadze, aby nawiązane zatrudnienie nie odpowiadało w rzeczywistości cechom charakterystycznym dla stosunku pracy.
Przykład pisma nr 1:
Maria Kocuń ul. Wiśniowa 1 61-477 Poznań |
Poznań, 1 sierpnia 2013 r. |
Poznańskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. ul. Grobla 15 61-477 Poznań |
|
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego i o podjęcie pracy w trakcie tego urlopu Na podstawie art. 1821a § 1 K.p. wnoszę o udzielenie mi od dnia 16 sierpnia 2013 r. do 13 lutego 2014 r. urlopu rodzicielskiego w wymiarze 26 tygodni w celu sprawowania opieki nad córką Eweliną Kocuń. Informuję, że dodatkowy urlop macierzyński w pełnym przysługującym mi wymiarze zostanie przeze mnie wykorzystany do dnia 15 sierpnia 2013 r. Jednocześnie wnioskuję o dopuszczenie mnie do wykonywania pracy w całym okresie korzystania z urlopu rodzicielskiego na moim dotychczasowym stanowisku pracy, w wymiarze 1/2 etatu. Załącznik: Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego. |
|
Maria Kocuń |
Przykład pisma nr 2:
Poznańskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. ul. Grobla 15 61-477 Poznań |
Poznań, 5 sierpnia 2013 r. |
Pani Maria Kocuń ul. Wiśniowa 1 61-477 Poznań |
|
Oświadczenie w sprawie rozpatrzenia wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego i dopuszczenie do wykonywania pracy w trakcie tego urlopu Działając na podstawie art. 1821a § 4 K.p. udzielam Pani urlopu rodzicielskiego w terminie i wymiarze wskazanym we wniosku. Jednocześnie na podstawie art. 1821a § 6 K.p. w związku z art. 1821 § 6 K.p. odmawiam uwzględnienia wniosku o dopuszczenie do wykonywania pracy w czasie korzystania z urlopu rodzicielskiego w wymiarze połowy etatu. Powyższa odmowa wynika z faktu, iż praca, której dotyczy wniosek, wykonywana jest w systemie równoważnym, przy przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy do 12 godzin. Zatrudnienie Pani przy takiej pracy w ramach połowy etatu utrudniałoby racjonalną organizację pracy we wspomnianym systemie. |
|
Waldemar Ligocki prezes zarządu |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|