Gazeta Podatkowa nr 45 (982) z dnia 6.06.2013
Czy można zwolnić pracownika na macierzyńskim?
Zamierzam zlikwidować działalność gospodarczą, ale zatrudniam pracownika, który przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy mogę go zwolnić i zamknąć działalność? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 734493)
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy - Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Możliwe jest wówczas jedynie dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę, jeżeli reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy w tym trybie. Wymieniona ochrona nie obejmuje pracownicy zatrudnionej na okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca.
Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy ze względu na funkcje rodzicielskie dotyczy także pracownika-ojca wychowującego dziecko, o ile korzysta on z urlopu macierzyńskiego (w czasie tego urlopu). Ponadto podlega niej także pracownik, który:
- przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka,
- przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, i korzysta z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
Omawiana ochrona przed rozwiązaniem lub wypowiedzeniem umowy o pracę przysługuje również pracownikom korzystającym z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy na mocy art. 1867 § 1 K.p., nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Wymieniona ochrona związana z rodzicielstwem podlega wyłączeniu w szczególnych okolicznościach. Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego w razie ogłoszenia upadłości lub, jak ma to miejsce w sytuacji przedstawionej w pytaniu, likwidacji pracodawcy (art. 177 § 4 K.p.). Ma on wtedy obowiązek uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania z nią umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy (pracownikowi) przysługują świadczenia z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.). W przypadku gdy u pracodawcy nie działają związki zawodowe, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownicą w ciąży lub w okresie urlopu macierzyńskiego.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|