Gazeta Podatkowa nr 29 (966) z dnia 11.04.2013
Urlop ojcowski dla prowadzącego działalność pozarolniczą
Moja żona, zatrudniona na umowę o pracę, kilka dni temu urodziła syna. Czy ja, prowadząc własną firmę, mogę pójść na urlop ojcowski i czy z tego tytułu będzie mi przysługiwało jakieś świadczenie? Dodam, że płacę tzw. "mały ZUS" (od podstawy wynoszącej 30% najniższego wynagrodzenia). (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 712003)
Urlop ojcowski przysługuje jedynie pracownikom. Uczestnik forum natomiast, jako osoba prowadząca własną działalność pozarolniczą, może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) jako okres urlopu ojcowskiego. Stanowi o tym art. 29 ust. 5a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
W świetle art. 1823 Kodeksu pracy urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.
Warunkiem przyznania zasiłku macierzyńskiego jest jednak podleganie ubezpieczeniu chorobowemu, obowiązkowo lub na zasadzie dobrowolności. Nie obowiązuje tu okres wyczekiwania na zasiłek, co oznacza, że świadczenie to przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Płacenie tzw. "małego ZUS" nie ma znaczenia dla prawa do zasiłku macierzyńskiego, przekłada się jednak odpowiednio na wysokość tego świadczenia. Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi bowiem 100% podstawy jego wymiaru, którą w przypadku prowadzącego własną działalność pozarolniczą co do zasady stanowi przeciętny miesięczny przychód (w rozumieniu ustawy zasiłkowej) za okres 12 lub pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 31 ust. 1 i art. 48 tej ustawy).
W celu uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego zainteresowany powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem, zawierającym datę, od której zamierza korzystać z tego świadczenia, załączając do niego:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną przez organ rentowy za zgodność z oryginałem,
- oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu,
- zaświadczenie płatnika składek sporządzone na druku ZUS Z-3b.
Dokumenty te należy złożyć do ZUS, właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek, jeszcze przed terminem rozpoczęcia korzystania z wnioskowanego świadczenia. Kwestię tę reguluje § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków... (Dz. U. z 2012 r. poz. 444).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|