Gazeta Podatkowa nr 4 (941) z dnia 14.01.2013
Zwolnienie okolicznościowe z tytułu urodzenia się dziecka i urlop ojcowski
Pracownikowi urodziło się dziecko. W związku z tą sytuacją wystąpił do pracodawcy o udzielenie 2 dni zwolnienia okolicznościowego na załatwienie spraw urzędowych i bezpośrednio po nich o 2 tygodnie urlopu ojcowskiego. Czy wymienione dwa rodzaje wolnego od pracy mogą przypadać bezpośrednio po sobie?
Obowiązek udzielenia pracownikowi zwolnienia od pracy na okres 2 dni w przypadku urodzenia się jego dziecka wynika z § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). Za czas tego zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Jak wskazuje powołany przepis, jedynym warunkiem skorzystania przez pracownika z 2 dni wolnych od pracy jest urodzenie się jego dziecka. Zatem chęć skorzystania następnie z urlopu ojcowskiego nie wpływa na prawo do tego zwolnienia okolicznościowego. Ponadto regulacje rozporządzenia ani pozakodeksowe nie odnoszą się do możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego bezpośrednio po zwolnieniu z tytułu urodzenia się dziecka.
Kwestie urlopu ojcowskiego reguluje art. 1823 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Stanowi on, że pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Tego rodzaju urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest związany wnioskiem pracownika.
Także w powołanych przepisach dotyczących urlopu ojcowskiego nie ma zakazu wykorzystywania go po zwolnieniu okolicznościowym z tytułu urodzenia dziecka. Jest jednak zastrzeżenie czasowe na złożenie wniosku o urlop ojcowski, które wynosi 7 dni przed skorzystaniem z tego urlopu. Niedochowanie przez pracownika tego terminu może pozbawić go możliwości bezpośredniego wykorzystania urlopu ojcowskiego po 2-dniowym zwolnieniu okolicznościowym z tytułu urodzenia dziecka. Decyzja o uwzględnieniu wniosku zależy wtedy od pracodawcy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|