Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 32 (787) z dnia 10.11.2012
Warunki skorzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka
1) W czasie pobytu małżonki na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia jednego dziecka pracownik wykorzystał przysługujący mu urlop ojcowski. Aktualnie złożył nam oświadczenie, że chce skorzystać z urlopu macierzyńskiego, ponieważ żona po 17 tygodniach urlopu wraca do pracy. Czy możemy takiego urlopu udzielić?
Tak, o ile ze wspomnianych 17 tygodni urlopu macierzyńskiego przynajmniej 14 tygodni przypadało na okres po porodzie.
Z pytania wynika, że żona pracownika chce wrócić do pracy po wykorzystaniu 17 tygodni urlopu macierzyńskiego, a to oznacza, że odpowiednie zastosowanie będzie miał tu art. 180 § 5 Kodeksu pracy. Przepis ten pozwala pracownicy na zrezygnowanie z części urlopu macierzyńskiego pod warunkiem jednak, że po porodzie przebywała już na tym urlopie przez co najmniej 14 tygodni. W takim przypadku niewykorzystanej części urlopu udziela się pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek.
Jeżeli więc wspomniany warunek jest spełniony w opisywanej sytuacji, to nie ma żadnych przeszkód, aby pracownikowi został udzielony urlop macierzyński.
Po otrzymaniu wniosku pracownika w tej sprawie pracodawca, który go zatrudnia, powinien wystawić zaświadczenie potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez wnioskodawcę, który musi przypadać bezpośrednio po planowanym powrocie matki dziecka do pracy. Zaświadczenie to pracownica przekazuje swojemu pracodawcy razem ze swoim wnioskiem w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Wniosek ten musi być zgłoszony najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy (art. 180 § 6 K.p.).
Wzór zaświadczenia pracodawcy o terminie rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka:
"Gama" Sp. z o.o. ul. Ogrodowa 1 80-987 Gdańsk |
Gdańsk, 2 października 2012 r. |
Niniejszym informujemy, że w dniach od 5 do 25 listopada 2012 r. zostanie udzielony urlop macierzyński naszemu pracownikowi - Panu Romanowi Herbczyńskiemu. Podstawą udzielenia urlopu jest wniosek pracownika złożony w oparciu o art. 180 § 5 Kodeksu pracy. |
|
Henryk Góral Kierownik Działu Kadr |
Oprócz urlopu podstawowego pracownik będzie mógł też wystąpić o dodatkowy urlop macierzyński (art. 1822 K.p.). Urlop ten udzielany jest jednorazowo, w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności, bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu podstawowego, a wniosek o jego udzielenie powinien być złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowaną datą jego rozpoczęcia. Wniosek ten może być też złożony razem z wnioskiem o udzielenie urlopu podstawowego.
2) Czy w sytuacji, o której mowa w pyt. 1 pracownik, zakładając, że możemy udzielić mu urlopu macierzyńskiego, będzie miał prawo do 3 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz 4 tygodni urlopu dodatkowego?
Tak. Pracownica urodziła jedno dziecko, a więc pełny wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi 20 tygodni. W związku z tym, że chce wrócić do pracy po wykorzystaniu 17 tygodni urlopu, pracownikowi będą przysługiwać 3 tygodnie urlopu podstawowego. Nabędzie on też prawo do 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przy czym ten wymiar nie wynika z przepisów K.p., a z art. 12 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 237, poz. 1654).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|