Gazeta Podatkowa nr 87 (919) z dnia 29.10.2012
Dodatkowe uprawnienie rodzicielskie dla pracownika-ojca
Pracownicy-ojcowie korzystają z uprawnienia rodzicielskiego zwanego niekiedy "urlopem tacierzyńskim". To urlop ojcowski, który przysługuje im pod warunkiem, że wychowują dziecko w określonym przez przepisy wieku. Co istotne, uprawnienie to jest niezależne od możliwości skorzystania przez pracownika - ojca dziecka z urlopu macierzyńskiego, jego udzielenie obwarowane jest jednak pewnymi wymogami formalnymi.
Opieka nad maluchem nie tylko dla mamy
Z pracowniczych uprawnień rodzicielskich, do których zalicza się w szczególności urlop macierzyński i wychowawczy, korzystają w większości matki dzieci. Formalnie jednak zakres tych uprawnień obejmuje w podobnym stopniu zarówno matkę, jak i ojca dziecka pozostających w zatrudnieniu, choć niektóre formy opieki nad dzieckiem są specyficzne tylko dla pracownicy lub pracownika - ojca dziecka. Przykładowo, tylko matka dziecka może się nim zajmować w pierwszych 14 tygodniach po porodzie i tylko ojciec dziecka może wykorzystać urlop ojcowski, w wymiarze 2 tygodni kalendarzowych. To ostatnie uprawnienie jest powiązane ściśle z wiekiem dziecka. Urlopu ojcowskiego można bowiem udzielić:
- do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia (art. 1823 K.p.).
Urlopu ojcowskiego nie można podzielić na części. Udzielany jest jednorazowo w wymiarze 2 tygodni.
W przeciwieństwie do urlopu macierzyńskiego, wymiar urlopu ojcowskiego jest niezależny od ilości dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Taką interpretację przepisów potwierdza stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy zawarte w piśmie nr GPP-316-4560-3-1/10/PE/RP. Ponadto urlop ojcowski może być udzielony w czasie, w którym matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego. Również fakt pozostawania w równoległym zatrudnieniu nawet u kilku pracodawców nie uszczupla prawa do urlopu ojcowskiego, który w takim przypadku przysługuje u każdego pracodawcy oddzielnie (stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 marca 2012 r.).
Terminowy wniosek warunkiem urlopu
Urlop ojcowski jest uprawnieniem wnioskowym, tj. do jego udzielenia konieczne jest złożenie przez pracownika wniosku, w terminie co najmniej 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Obligatoryjnie powinien on mieć formę pisemną. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające posiadanie i wychowywanie dziecka, tj. skrócony akt urodzenia dziecka oraz oświadczenie o jego wychowywaniu, a w przypadku przysposobienia dziecka - prawomocne orzeczenie o przysposobieniu. Terminowo złożony wniosek jest wiążący dla pracodawcy, natomiast w razie uchybienia terminu pracodawca może go uwzględnić na zasadzie dobrowolności.
Pracownikowi korzystającemu z urlopu ojcowskiego przysługuje szereg uprawnień wzmacniających jego pozycję prawną. Zgodnie z art. 1823 § 3 K.p., do takiego pracownika stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu pracy dotyczące:
- zwiększonych uprawnień pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 3, art. 47, art. 50 § 5, art. 57 § 2),
- prawa do urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (art. 163 § 3),
- obowiązku przesunięcia terminu rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego oraz jego przerwania (art. 165 pkt 4, art. 166 pkt 4),
- ochrony zatrudnienia w czasie urlopu macierzyńskiego (art. 177),
- zasady, zgodnie z którą przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym (art. 1831 § 1),
- dopuszczenia pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 1832).
Warto zauważyć, że szczególna ochrona zatrudnienia pracownika korzystającego z urlopu ojcowskiego zaczyna się z momentem jego rozpoczęcia, a nie złożenia wniosku o udzielenie urlopu. Ustawodawca nie przewidział bowiem w tym przypadku "rozciągnięcia" ochrony również na czas od złożenia wniosku, tak jak uczynił to w odniesieniu m.in. do urlopu wychowawczego.
Informacja o urlopie na świadectwie
Obligatoryjną treść świadectwa pracy określa art. 97 K.p., a także rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 282 ze zm.). W myśl tych przepisów, w świadectwie pracy należy zamieścić informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Do takich informacji, istotnych z punktu widzenia następnego pracodawcy, należą m.in. dane o udzieleniu dodatkowego urlopu albo innego uprawnienia lub świadczenia pracowniczego. Podanie informacji o wykorzystaniu takich uprawnień, jeżeli mają one charakter jednorazowy lub są ograniczone co do czasu ich udzielenia bądź wymiaru, ma przeciwdziałać niezgodnemu z prawem ich dublowaniu. Jeżeli więc pracownik wykorzystał już u danego pracodawcy 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, fakt ten powinien być odnotowany w treści świadectwa - w ust. 4 pkt 9 - tak aby przyszły pracodawca miał wiedzę co do tego, że pracownikowi nie przysługuje już prawo do wspomnianego urlopu.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|