Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (324) z dnia 10.09.2012
Prawo do urlopu ojcowskiego przy zatrudnieniu u kilku pracodawców jednocześnie
Czy pracownik pozostający jednocześnie w kilku stosunkach pracy ma prawo do urlopu ojcowskiego u każdego pracodawcy? Czy terminy korzystania z urlopu ojcowskiego w poszczególnych zakładach muszą się nakładać?
W przypadku jednoczesnego pozostawania w więcej niż jednym stosunku pracy, prawa i obowiązki pracownicze ustala się odrębnie dla każdego z nich. Powyższa zasada odnosi się także do urlopu ojcowskiego, który jest uprawnieniem przysługującym niezależnie u każdego pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca wychowującego dziecko.
Stosownie do art. 1823 K.p., pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Ważne: Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. |
Jak wyjaśniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie z dnia 27 marca 2012 r., przepis art. 1823 § 1 K.p. nie łączy prawa do urlopu ojcowskiego z koniecznością sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W konsekwencji resort uznał, że nie ma przeszkód prawnych, aby pracownik pozostający równolegle w kilku stosunkach pracy, skorzystał z urlopu ojcowskiego u wszystkich pracodawców w różnych, niepokrywających się terminach. Tym samym wycofał się z prezentowanego uprzednio poglądu, zgodnie z którym skorzystanie z urlopu ojcowskiego w jednym zakładzie pracy, automatycznie pozbawiało pracownika możliwości ubiegania się o jego udzielenie w innym terminie u pozostałych pracodawców, zatrudniających pracownika w danym momencie.
Zgodnie z art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Jeżeli więc pracodawca udzielił pracownikowi urlopu ojcowskiego, to za ten okres ma on prawo do zasiłku macierzyńskiego - także gdy jest zatrudniony równolegle w kilku stosunkach pracy i w każdym zakładzie wykorzystuje urlop ojcowski w innym terminie.
Przykład |
Pracownik zatrudniony na 1/3 etatu poinformował pracodawcę, że pozostaje w jednoczesnym zatrudnieniu u dwóch innych podmiotów, wypracowując w sumie pełen etat. W sierpniu 2012 r. dostarczył do zakładu pracy skrócony akt urodzenia 6-miesięcznego obecnie dziecka, składając jednocześnie wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w okresie od 14 do 27 września 2012 r. Z posiadanych przez pracodawcę informacji wynika, że w innym równolegle zatrudniającym go zakładzie pracownik skorzystał z tego uprawnienia w okresie od 11 do 24 czerwca br. Mimo tego pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu ojcowskiego w terminie wynikającym ze złożonego wniosku. Urlop ojcowski jest bowiem uprawnieniem, które przysługuje w każdym zakładzie pracy, a przepisy nie przewidują w tym okresie obowiązku sprawowania przez ojca osobistej opieki nad dzieckiem. W efekcie więc, wyłącznie od woli pracownika zależy, czy skorzysta z 2 tygodni wolnego jednocześnie we wszystkich zakładach, czy też zdecyduje się na realizację tego uprawnienia w różnych i niepokrywających się terminach. Za ten okres pracownik ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|