Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 8 (763) z dnia 10.03.2012
Rezygnacja z dodatkowego urlopu macierzyńskiego
Jedna z naszych pracownic pod koniec lutego br. wystąpiła o dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 4 tygodni. Po wykorzystaniu dwóch tygodni chciałaby zrezygnować z dalszej jego części i wrócić do pracy. Czy może to uczynić, a jeżeli tak, to jaki jest tryb postępowania w tej sprawie?
Pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego generalnie nie ma prawa z niego zrezygnować. W tym przypadku jego uprawnienia są mniejsze niż uprawnienia pracownika przebywającego np. na urlopie wychowawczym, z którego może zrezygnować, przy zachowaniu procedury określonej w przepisach prawa pracy.
W odniesieniu do urlopu macierzyńskiego w podstawowym wymiarze, Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), dalej K.p., przewiduje prawo do rezygnacji z niego przez pracownicę - matkę dziecka, po wykorzystaniu obligatoryjnej jego części w wymiarze 14 tygodni urlopu po porodzie (art. 180 § 5 K.p.). Rezygnacja następuje wówczas na rzecz pracownika - ojca wychowującego dziecko, którego wniosek w sprawie przejęcia urlopu macierzyńskiego jest niezbędnym warunkiem rezygnacji z tego urlopu przez pracownicę. Kodeks pracy określa postępowanie w sprawie wspomnianej rezygnacji, wprowadzając wymóg złożenia przez zainteresowaną pracownicę wniosku w sprawie rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego, w terminie nie późniejszym niż na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie pracodawcy zatrudniającego ojca dziecka, potwierdzające termin rozpoczęcia dalszej części urlopu macierzyńskiego przez pracownika, przypadający bezpośrednio po terminie rezygnacji z omawianego urlopu przez matkę dziecka (art. 180 § 6 K.p.).
Regulacja art. 1821 K.p., wprowadzająca prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego, zawiera odesłanie do odpowiedniego stosowania szeregu przepisów związanych z uprawnieniami rodzicielskimi. Wśród nich nie ma jednak art. 180 § 5 K.p. Do dodatkowego urlopu macierzyńskiego należy natomiast stosować m.in. art. 180 § 61-7 K.p. Dotyczy on sytuacji przejęcia przez pracownika - ojca dziecka części urlopu macierzyńskiego niewykorzystanej przez pracownicę z powodu jej pobytu w szpitalu oraz w przypadku jej zgonu w trakcie tego urlopu. Odniesienie się w przepisach o dodatkowym urlopie macierzyńskim jedynie do regulacji dotyczącej przypadku hospitalizacji lub zgonu matki dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego oznacza wykluczenie możliwości zastosowania innych, niewskazanych w odniesieniu przepisów, w tym przewidujących rezygnację z urlopu macierzyńskiego na rzecz ojca dziecka. Ponadto w Kodeksie pracy brak jest samodzielnego unormowania kwestii rezygnacji z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, tak jak ma to miejsce w przypadku rezygnacji z urlopu wychowawczego. Stąd należy przyjąć, że pracownik korzystający z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, poza dwoma wskazanymi powyżej przypadkami, nie ma prawa z niego zrezygnować.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|