Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 6 (1049) z dnia 20.02.2020
Wymiar urlopu macierzyńskiego w przypadku śmierci dziecka
Pracownica urodziła bliźniaki, przy czym jedno z dzieci zmarło podczas porodu. Jak ustalić wymiar przysługującego w takiej sytuacji urlopu macierzyńskiego?
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze odpowiadającym urlopowi należnemu z tytułu urodzenia jednego dziecka. |
Z pytania wynika, że dziecko zmarło podczas porodu, a to oznacza, że odpowiednie zastosowanie będzie miał tu art. 1801 § 1 Kodeksu pracy. Przepis ten wyjaśnia, że w razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka.
Jeżeli zaś pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, a z taką sytuacją mamy do czynienia, przysługuje jej w opisanym przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 180 K.p., wymiar urlopu macierzyńskiego wynosi odpowiednio:
- 20 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 31 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
- 33 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
- 35 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
- 37 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.
Natomiast art. 1831 K.p. stanowi, że przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada kolejnym 7 dniom kalendarzowym oraz, że w sytuacji, gdy pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, za pierwszy dzień urlopu uważa się dzień porodu.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, urodziła bliźniaki, z których jedno zmarło podczas porodu, co oznacza, że zamiast 31 tygodni (217 dni) przysługiwać jej będzie 20 tygodni (140 dni) urlopu macierzyńskiego.
Przykład 1
W dniu 27 stycznia 2020 r. pracownica urodziła bliźniaki, z których jedno zmarło podczas porodu. Osoba ta nie korzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, w związku z czym pierwszym dniem urlopu był dzień, w którym miał miejsce poród. Z uwagi na zgon jednego z dzieci podczas porodu, pracownicy przysługuje - zgodnie z art. 1801 § 1 K.p. - urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (140 dni). Urlop ten zakończy się więc 14 czerwca 2020 r. Gdyby jedno z bliźniaków nie zmarło, pracownicy przysługiwałby urlop macierzyński w wymiarze 31 tygodni (217 dni), a to oznacza, że zakończyłby się on dopiero 30 sierpnia 2020 r. |
Co prawda z taką sytuacją nie mamy tu do czynienia, ale warto zaznaczyć, że gdyby zgon dziecka nastąpił po upływie 8 tygodni życia, pracownicy także przysługiwałby urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 § 2 K.p.).
Przykład 2
W dniu 21 stycznia 2020 r. pracownica urodziła bliźniaki, w związku z czym od tego dnia nabyła prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 31 tygodni (217 dni). Urlop ten powinien więc trwać do 24 sierpnia 2020 r. Załóżmy, że jedno z dzieci zmarło 6 czerwca br., co oznacza skrócenie urlopu macierzyńskiego do wymiaru przysługującego z tytułu urodzenia jednego dziecka, tj. 20 tygodni (140 dni). Urlop ten powinien się więc zakończyć 8 czerwca br. Z uwagi jednak na to, że w myśl art. 1801 § 2 K.p., nie może on być krótszy niż 7 dni od dnia zgonu dziecka, zostałby on przedłużony do 13 czerwca br. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|