Gazeta Podatkowa nr 61 (1518) z dnia 30.07.2018
Nieterminowy wniosek o urlop rodzicielski
Pracownica złożyła wniosek o udzielenie jej części urlopu rodzicielskiego na 14 dni przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego. Czy możemy odrzucić ten wniosek jako złożony po terminie (pracownica twierdzi, że nie wiedziała o tym, że aktualnie jest dłuższy termin na złożenie wniosku o urlop rodzicielski)?
Przepisy Kodeksu pracy nie określają konsekwencji naruszenia przez pracownika terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski. Generalnie wniosek taki jest wiążący dla pracodawcy. Jednak należy zauważyć, że przepisy kodeksowe regulują tryb składania wspomnianego wniosku, przewidując m.in. termin na dokonanie tej czynności. Jego dotrzymanie należy uznać za jeden z wymogów formalnych udzielenia urlopu rodzicielskiego. Termin ten jest jednakowy dla obu trybów wnioskowania o ten urlop.
Pierwszy tryb, tzw. z góry, przewiduje złożenie w ciągu 21 dni po porodzie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. W analogicznym terminie można zawnioskować o urlop rodzicielski (lub jego część) w trybie "z dołu", tj. na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. W obu przypadkach pracownik jest zobowiązany złożyć wniosek w wymaganym terminie. Nie zwalnia go z tego np. błędne przeświadczenie co do obowiązującej długości terminu (który przed 2 stycznia 2016 r. wynosił 14 dni odpowiednio: po porodzie lub przed rozpoczęciem urlopu).
Moim zdaniem pracodawca ma więc prawo odmówić uwzględnienia wniosku złożonego z naruszeniem terminu.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|