Gazeta Podatkowa nr 48 (1505) z dnia 14.06.2018
Wykazanie w świadectwie pracy wykorzystanego urlopu ojcowskiego
Pracownik wykorzystał urlop ojcowski w 2010 r. na swoje biologiczne dziecko. Z końcem czerwca 2018 r. rozwiążemy z nim stosunek pracy. Czy w wystawianym świadectwie pracy należy zamieścić informację o wykorzystaniu przez pracownika tego urlopu?
NIE. Tylko w sytuacji gdyby pracownik mógł jeszcze wykorzystać urlop ojcowski na dziecko, w świadectwie pracy należy zawrzeć informację o wykorzystaniu jego części.
Zasady sporządzania świadectwa pracy reguluje rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie świadectwa pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 2292 ze zm.). W myśl § 2 ust. 1 powołanego rozporządzenia w świadectwie pracy zamieszcza się informacje niezbędne do ustalenia uprawnień ze stosunku pracy i uprawnień z ubezpieczeń społecznych, dotyczące m.in. wykorzystanego urlopu ojcowskiego. Dane związane z przedmiotowym urlopem podaje się w ustępie 6 pkt 3 świadectwa pracy, co wynika z wyjaśnień zawartych na końcu formularza świadectwa. Jak wynika z tych wyjaśnień pracodawca wskazuje wykorzystany urlop ojcowski tylko w przypadku, gdy pracownik ze względu na wiek dziecka mógłby korzystać z takiego urlopu w kolejnym stosunku pracy. Ta sama zasada dotyczy również urlopu rodzicielskiego. Ponadto, jeżeli pracownik wykorzystywał więcej niż jeden urlop ojcowski (lub rodzicielski), pracodawca wskazuje odrębnie urlop wykorzystany na każde z dzieci, podając imię i nazwisko dziecka.
Do 1 stycznia 2016 r. urlop ojcowski mógł być wykorzystany m.in. do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, a dopiero od 2 stycznia 2016 r. do ukończenia 24 miesiąca życia.
Biorąc pod uwagę fakt, że urlop ojcowski przysługuje nie dłużej niż:
- do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia,
pracownik nie ma już prawa do urlopu ojcowskiego na swoje biologiczne dziecko.
Taką możliwość obecnie ewentualnie miałby tylko rodzic adopcyjny. Jako że pracownik jest ojcem biologicznym dziecka, to aktualnie prawo do urlopu ojcowskiego na to dziecko już mu nie przysługuje. Co za tym idzie, informacji o wykorzystaniu urlopu ojcowskiego w 2010 r. pracodawca nie musi zamieszczać w świadectwie pracy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|