Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (982) z dnia 10.04.2018
Wypadek pracownika na urlopie ojcowskim - co z niewykorzystaną częścią urlopu?
Uzyskaliśmy informację, że pracownik przebywający na dwutygodniowym urlopie ojcowskim uległ wypadkowi komunikacyjnemu. Co w tej sytuacji ze wspomnianym urlopem - czy musimy przesunąć go na późniejszy termin, czy też można uznać, że mimo wypadku pracownik nadal korzysta z urlopu?
Niezdolność do pracy - tu spowodowana wypadkiem komunikacyjnym - nie przerywa trwającego urlopu ojcowskiego, a więc pracodawca nie musi przesuwać na późniejszy termin części urlopu przypadającej od dnia, w którym miał miejsce wypadek. |
Prawo do urlopu ojcowskiego wynika z art. 1823 Kodeksu pracy. Urlop ten przysługuje pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
- ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia,
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Pracownik powinien wykorzystać przysługujący mu urlop ojcowski jednorazowo lub najwyżej w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Omawiany urlop udzielany jest na pisemny wniosek pracownika w terminie przez niego podanym, przy czym wniosek o udzielenie urlopu należy złożyć co najmniej na 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Podobnie jak przy urlopie macierzyńskim, tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 kolejnym dniom kalendarzowym, uwzględniane są więc w nim zarówno dni ustawowo wolne od pracy, jak i dni wolne wynikające z obowiązującego danego pracownika rozkładu czasu pracy.
W stosunku do urlopu ojcowskiego nie ma zastosowania zasada obowiązująca przy urlopie wypoczynkowym polegająca na tym, że w przypadku powstania niezdolności do pracy wskutek choroby podczas pobytu danej osoby na urlopie wypoczynkowym, urlop ten ulega przerwaniu, a niewykorzystaną jego część pracodawca powinien udzielić w terminie późniejszym. W art. 1823 § 3 K.p. nie ma bowiem odniesienia do art. 166 pkt 1 K.p., wprowadzającego powyższą zasadę.
Z pytania wynika, że wypadek, o którym mowa, miał miejsce w czasie pobytu pracownika na urlopie ojcowskim. Po wypadku najprawdopodobniej będzie on niezdolny do pracy z powodu powikłań powypadkowych. Z uwagi na to, że wobec urlopu ojcowskiego nie ma zastosowania art. 166 pkt 1 K.p., fakt ten nie skutkuje przerwaniem trwającego już urlopu ojcowskiego i to nawet wówczas, jeśli pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie.
Przykład 1
W dniach od 14 do 27 marca 2018 r. na urlopie ojcowskim przebywał jeden z pracowników. 22 marca br. osoba ta uległa wypadkowi komunikacyjnemu, w związku z czym musiała być hospitalizowana. Pracownik otrzymał zwolnienie lekarskie, obejmujące okres od 22 marca do 6 kwietnia. Fakt pobytu w szpitalu oraz wystąpienia niezdolności do pracy wskutek powikłań powypadkowych nie ma wpływu na trwający już urlop ojcowski. Pracodawca powinien uznać, że - mimo otrzymania zwolnienia lekarskiego - pracownik korzystał z urlopu ojcowskiego w dniach, na który został on udzielony, tj. w okresie od 14 do 27 marca br., nabywając z tego tytułu prawo do zasiłku macierzyńskiego. Za okres przypadający po planowym zakończeniu urlopu (28 marzec-6 kwiecień) pracownikowi przysługiwać będzie świadczenie chorobowe. |
Możliwość ewentualnego przerwania urlopu ojcowskiego stwarza przywołana wcześniej zasada, iż może być on podzielony na dwie części, z których każda powinna odpowiadać tygodniowi (7 kolejnym dniom kalendarzowym). Jeżeli wypadek pracownika miał miejsce w pierwszym tygodniu urlopu, pracodawca może, ale nie musi, wyrazić zgodę na skrócenie urlopu do tygodnia i udzielenie drugiej jego części - również odpowiadającej tygodniowi - w terminie późniejszym.
Przykład 2
W dniach od 13 do 26 marca 2018 r. pracownikowi został udzielony urlop ojcowski. Osoba ta uległa wypadkowi komunikacyjnemu w dniu 15 marca br., stając się niezdolną do pracy w okresie od 15 marca do 13 kwietnia, z czego pierwsze 5 dni przypadało na pobyt w szpitalu. W związku z zaistniałą sytuacją, pracownik wystąpił do pracodawcy z wnioskiem, aby podzielić urlop na dwie części i drugą (odpowiadającą tygodniowi) udzielić w terminie późniejszym. Pracodawca, choć nie musiał (z uwagi na złożenie wniosku o udzielenie części urlopu ojcowskiego po terminie), przystał na to. W tej sytuacji należy uznać, że pracownik przebywał na urlopie ojcowskim w dniach od 13 do 19 marca (7 kolejnych dni kalendarzowych), a od 20 marca korzystał ze zwolnienia lekarskiego. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|