Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (454) z dnia 10.02.2018
Możliwość przerwania urlopu ojcowskiego w razie hospitalizacji dziecka
Podczas dwutygodniowego urlopu ojcowskiego dziecko pracownika zachorowało i przebywa w szpitalu. Czy urlop uległ przerwaniu, a jeśli tak, to czy rozpocznie się bezpośrednio po powrocie dziecka ze szpitala, czy też pracownik może odroczyć termin skorzystania z pozostałej części?
Urlop nie musi, ale może ulec przerwaniu. Jego wznowienie następuje w dniu powrotu dziecka ze szpitala.
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Ważne: Tydzień urlopu ojcowskiego odpowiada 7 dniom kalendarzowym (art. 1831 § 1 w związku z art. 1823 § 3 K.p.). |
Urlop należy wykorzystać jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień.
Wniosek o urlop ojcowski, w formie pisemnej, należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika (art. 1823 § 2 K.p.). Treść tego dokumentu oraz niezbędne załączniki określa § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem... (Dz. U. poz. 2243), dalej rozporządzenia.
Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio art. 181 K.p. (art. 1823 § 3 K.p.). Zatem jeżeli dziecko, na które udzielono urlopu ojcowskiego, wymaga opieki szpitalnej, pozostałą część urlopu ojcowskiego uprawniony może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. Ojciec dziecka ma więc prawo zdecydowania, czy urlop ma trwać dalej czy ulec przerwaniu.
Przepisy rozporządzenia nie wskazują przy tym jakie dokumenty jest obowiązany złożyć, jeśli zamierza przerwać urlop. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej www.rodzicielski.gov.pl poinformowało, że: "(...) Przeniesienie urlopu (macierzyńskiego - przyp. red.) następuje na wniosek pracownicy, do którego należy dołączyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające pobyt dziecka w szpitalu. (...)". Wyjaśnienie to, naszym zdaniem, należy zastosować odpowiednio do przerwania urlopu ojcowskiego.
Jeżeli chodzi o termin tej części urlopu, która na skutek przerwania nie doszła do skutku, to wobec brzmienia normy przypada on od dnia powrotu dziecka do domu. Nie ma bowiem rozszerzenia "po dniu". Z kolei gdyby zamiarem ustawodawcy było pozostawienie pracownikowi tej kwestii do wyboru, posłużyłby się sformułowaniem w rodzaju "w terminie wskazanym...".
Przykład |
Pracownik przebywający na dwutygodniowym urlopie ojcowskim od 22 stycznia do 4 lutego 2018 r. poinformował pracodawcę, iż 24 stycznia br. dziecko trafiło do szpitala oraz że chce przerwać urlop.
Pracodawca miał obowiązek dopuścić pracownika do pracy od 25 stycznia 2018 r., a pracownik powinien był potwierdzić pobyt dziecka w szpitalu zaświadczeniem lekarskim. Zaświadczenie nie musi mieć specjalnej formy.
W dniu powrotu dziecka do domu nastąpi wznowienie niewykorzystanej części urlopu ojcowskiego (11 dni).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|