Gazeta Podatkowa nr 48 (1402) z dnia 16.06.2017
Wniosek o urlop rodzicielski ze znacznym wyprzedzeniem
Pracownica kilkanaście dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu macierzyńskiego i bezpośrednio po nim 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy można potraktować go jako wniosek o udzielenie części urlopu z dołu?
TAK, choć termin złożenia wniosku, o którym mowa w pytaniu, stosowany jest na ogół przy wnioskowaniu o udzielenie urlopu rodzicielskiego "z góry", tj. bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, w pełnym przysługującym wymiarze. Pracownica może złożyć taki wniosek na podstawie art. 1791 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.), w terminie do 21 dni po porodzie. Nie ma możliwości, aby urlop rodzicielski, o który wystąpiono w trybie tego przepisu, został udzielony w części. Wniosek o urlop rodzicielski udzielony "z góry" może dotyczyć tylko całego wymiaru urlopu, tj. 32 tygodni (przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie).
W przypadku urlopu rodzicielskiego istnieje jeszcze jeden tryb wnioskowania o jego udzielenie - na podstawie wniosku składanego na co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Jest to wnioskowanie o urlop rodzicielski "z dołu" (art. 1821d K.p.). Przy wykorzystaniu tego trybu możliwe jest zawnioskowanie o część urlopu, tak jak to miało miejsce w sytuacji przedstawionej w pytaniu. Każda z części urlopu rodzicielskiego (których może być maksymalnie cztery) musi następować bezpośrednio po sobie, z wyjątkiem tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego, która nie musi występować w ciągu z wcześniejszymi częściami urlopu. Niemniej pierwsza część urlopu rodzicielskiego musi przypadać bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, a jej minimalny wymiar to 8 tygodni (z nielicznymi wyjątkami, które nie dotyczą przedstawionej sprawy).
Pracodawca może nie uwzględnić wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego lub jego części, złożonego nieterminowo.
W omawianej sprawie pracownica złożyła wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego w terminie, który sugerowałby skorzystanie z trybu wnioskowania o wspomniany urlop "z góry". Nie można go jednak potraktować jako wniosku złożonego na podstawie art. 1791 K.p., ponieważ przeczy temu jego treść. Wynika z niego, że pracownica wnioskuje o część urlopu rodzicielskiego, a nie o jego całość. Należy więc uznać ten wniosek jako złożony w trybie art. 1821d K.p., tyle że z bardzo dużym wyprzedzeniem czasowym. Przepisy prawa pracy nie wykluczają takiej sytuacji, wprowadzając tylko minimalny termin na złożenie wniosku. Brak jest natomiast regulacji, która zabraniałaby złożenia wniosku przed wymaganym terminem, albo która określałaby, z jakim maksymalnie wyprzedzeniem czasowym można złożyć wniosek.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|