Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (899) z dnia 20.12.2015
Dodatkowy urlop macierzyński w okresie przejściowym
Aktualnie pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim, który będzie trwał do 28 stycznia 2016 r. (wniosek o urlop był składany odrębnie). Czy po jego zakończeniu będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w nowym wymiarze? Jeżeli tak, to w jakim terminie powinna o niego zawnioskować?
Od 2 stycznia 2016 r. ulegają zmianie zasady udzielania i wykorzystywania urlopów pracowniczych związanych z rodzicielstwem. Wprowadza je ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1268 ze zm.). Jedną ze zmian wprowadzanych ww. nowelizacją jest likwidacja dodatkowego urlopu macierzyńskiego (dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego). W zamian tego przedłużeniu ulega wymiar urlopu rodzicielskiego i urlopu na warunkach urlopu rodzicielskiego (dla rodziców adopcyjnych). Nowe wymiary tego urlopu, obowiązujące od 2 stycznia 2016 r., wynoszą do:
- 32 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie/przyjęcia jednego dziecka na wychowanie,
- 34 tygodni - w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie/jednoczesnego przyjęcia więcej niż jednego dziecka na wychowanie,
- 29 tygodni - w razie przyjęcia przez rodzica adopcyjnego dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do ukończenia 10. roku życia.
Zgodnie z bieżącym stanem prawnym, pracownica (pracownik) po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego może skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a następnie z urlopu rodzicielskiego. O urlopy te, z wyjątkiem podstawowego urlopu macierzyńskiego, trzeba odrębnie zawnioskować lub też złożyć wniosek o udzielenie z góry dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze.
Ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu wynika, że pracownica złożyła osobny wniosek o udzielenie jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego i obecnie przebywa na tym urlopie. Będzie on trwał w dniu wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy z 24 lipca 2015 r. Do tej sytuacji odnosi się art. 28 ustawy nowelizującej, zgodnie z którym pracownik przebywający w dniu wejścia w życie ustawy na dodatkowym urlopie macierzyńskim (na warunkach urlopu macierzyńskiego) korzysta z niego na dotychczasowych zasadach, a więc w oparciu o przepisy obowiązujące do 1 stycznia 2016 r. W zakresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego w trakcie wejścia w życie nowych przepisów nie ma więc żadnej zmiany. Wystąpi ona dopiero na etapie wnioskowania i wykorzystywania urlopu rodzicielskiego. W myśl art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r., w sytuacji opisanej w pytaniu, pracownik będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między jego nowym wymiarem a wymiarem udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub jego części. Urlop rodzicielski będzie w takim przypadku udzielany na pisemny wniosek, złożony nie później niż do dnia zakończenia udzielonego wcześniej urlopu (przepisy przejściowe w zakresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego podajemy w tabeli).
Przykład
Pracownica przebywa na dodatkowym urlopie macierzyńskim w wymiarze 6 tygodni. Urlop ten będzie trwał do 28 stycznia 2016 r. Jeżeli pracownica planuje skorzystać z urlopu rodzicielskiego, powinna o niego wystąpić najpóźniej w ostatnim dniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar urlopu rodzicielskiego przysługującego pracownicy w tej sytuacji będzie wynosił 26 tygodni (32 tyg. - 6 tyg.), tj. będzie odpowiadał różnicy między jego nowym wymiarem a wykorzystanym wymiarem dodatkowego urlopu macierzyńskiego. |
Przepis przejściowy | |||||||
Dodatkowy urlop macierzyński (na prawach dodatkowego urlopu macierzyńskiego) |
|
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|