Gazeta Podatkowa nr 36 (1181) z dnia 4.05.2015
Bezpłatny urlop szkoleniowy w porozumieniu z pracodawcą
Pracownik chce wziąć urlop szkoleniowy w związku z egzaminami na uprawnienia budowlane. Te uprawnienia zdobywał na własną rękę, bez współdziałania z pracodawcą. Nie otrzymał od firmy żadnego wsparcia finansowego na ten cel. Czy w związku z tym może domagać się urlopu szkoleniowego w wymiarze określonym w Kodeksie pracy? Jeżeli tak, to czy jest to urlop płatny?
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych wyłącznie z inicjatywy pracownika nie daje mu szczególnych uprawnień związanych z dokształcaniem. W przeciwieństwie do pracownika, który dokształca się za zgodą lub z inicjatywy pracodawcy (art. 1031 K.p.), nie ma on prawa do urlopu szkoleniowego czy płatnego zwolnienia z całości lub części dnia pracy. Pracownik, który zdobywa lub uzupełnia wiedzę lub umiejętności "na własną rękę", bez udziału pracodawcy, może liczyć tylko na:
- przyznanie urlopu bezpłatnego lub
- zwolnienia z całości czy części dnia pracy (również niepłatnego).
Udzielenie wspomnianego wyżej urlopu bezpłatnego czy zwolnienia nie jest jednak obowiązkiem pracodawcy, nawet jeżeli pracownik o to zawnioskuje. Zależy to od dobrej woli pracodawcy, przy czym, jeżeli pracodawca zdecyduje się na przyznanie omawianych uprawnień, strony powinny ustalić wymiar urlopu lub zwolnienia w porozumieniu (art. 1036 K.p.).
Forma wyrażenia zgody przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez pracownika nie jest określona przez przepisy. Może więc nastąpić w każdej formie, także ustnej lub dorozumianej. Najczęściej przejawem współdziałania pracodawcy w procesie dokształcania pracownika jest zawarcie umowy szkoleniowej i dofinansowanie kosztów kształcenia. Wyrazem zgody pracodawcy może być również przyznanie pracownikowi urlopu szkoleniowego z prawem do wynagrodzenia w sytuacji, gdy pierwotnie dokształcanie zostało rozpoczęte wyłącznie z inicjatywy pracownika. Przyznanie jakichkolwiek odpłatnych uprawnień związanych z dokształcaniem może być ocenione jako podnoszenie kwalifikacji przez pracownika w rozumieniu art. 1031 K.p.
Dofinansowanie kosztów nauki przez pracodawcę traktowane jest jako dorozumiane wyrażenie zgody na dokształcanie pracownika.
W omawianej sytuacji pracodawca, opierając się na art.1036 K.p., może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego na egzaminy zawodowe. Jeżeli jego pomoc wykroczyłaby poza granicę uprawnień czy świadczeń o charakterze bezpłatnym, wówczas należałoby przyjąć, że dokształcanie odbywa się za zgodą pracodawcy.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|