Gazeta Podatkowa nr 36 (1077) z dnia 5.05.2014
Urlop na naukę tylko za zgodą pracodawcy
Jeden z pracowników studiuje zaocznie. Zwrócił się do pracodawcy o udzielenie 21 dni urlopu szkoleniowego w związku z koniecznością przygotowania pracy dyplomowej. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 810737)
Pod pojęciem podnoszenia kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 1031 § 1 K.p. - Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Z powołanego przepisu wynika, że najważniejszą przesłanką korzystania przez pracownika z kodeksowych uprawnień związanych z dokształceniem jest odbywanie nauki z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Zgoda pracodawcy może być wyrażona w formie pisemnej, np. w umowie szkoleniowej określającej wzajemne prawa i obowiązki stron. Nie ma jednak obowiązku zawarcia takiej umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wyrażenie przez pracodawcę zgody na naukę pracownika może też wynikać z każdego zachowania pracodawcy, które ujawnia jego wolę w sposób dostateczny (art. 60 Kodeksu cywilnego - Dz. U. z 2014 r. poz. 121 w zw. z art. 300 K.p.). Przykładem takiej dorozumianej zgody może być zwolnienie pracownika w godzinach pracy na zajęcia, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub przyznanie finansowej pomocy związanej z nauką.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przy akceptacji pracodawcy przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania. Zgodnie z regulacją art. 1032 K.p. pracownikowi na ostatnim roku studiów przysługuje urlop szkoleniowy na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego w wymiarze 21 dni.
Jeżeli pracodawca nie wyraził zgody na naukę pracownika, nie ma obowiązku udzielenia mu urlopu szkoleniowego.
W omawianym przypadku, jeżeli pracodawca nie wyraził zgody na podnoszenie kwalifikacji przez pracownika (wprost albo w sposób dorozumiany), nie musi udzielać mu urlopu szkoleniowego. Trzeba dodać, że w przypadku braku akceptacji pracodawcy na dokształcanie, pracownik może wystąpić, w trybie art. 1036 K.p., o udzielenie mu urlopu bezpłatnego związanego z przygotowaniem się i przystąpieniem do egzaminu.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy szkoleniowe:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|