Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (946) z dnia 10.04.2017
Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego musi być złożony w terminie
Pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pięciu dni urlopu ojcowskiego, przy czym wniosek ten otrzymaliśmy dwa dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Czy w takiej sytuacji możemy odmówić udzielenia urlopu lub przesunąć jego termin?
Z uwagi na niezachowanie przez pracownika obowiązujących terminów, pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego, natomiast nie może zmieniać samodzielnie zaproponowanego przez pracownika terminu rozpoczęcia tego rodzaju urlopu.
Zasady udzielania urlopów ojcowskich reguluje art. 1823 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że urlop ojcowski przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
- ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia
albo
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez nie 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlop ojcowski udzielany jest na pisemny wniosek uprawnionego pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym jego rozpoczęciem. Z kolei § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. poz. 2243) stanowi, że wspomniany wniosek powinien zawierać imię i nazwisko pracownika oraz wskazywać okres, na który urlop ma być udzielony. Do wniosku powinny być dołączone:
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo kopie tych dokumentów,
- oświadczenie wnioskodawcy, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części,
- kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka - jeżeli wniosek dotyczy udzielenia urlopu na dziecko przysposobione,
- kopia prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego - jeżeli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego decyzję taką podjęto.
Przywoływany już art. 1823 K.p. w § 2 stanowi jednoznacznie, że pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika o udzielenie urlopu ojcowskiego. Oczywiście pod warunkiem, że został on złożony w terminie i zawiera wymagane załączniki.
Z pytania wynika, że pracownik wystąpił o udzielenie urlopu na 2 dni przed planowanym jego rozpoczęciem, co oznacza, że nie został tu zachowany minimalny termin wynikający z Kodeksu pracy. To z kolei oznacza, że pracodawca może wniosek ten odrzucić. Pracownik będzie musiał wówczas wystąpić z kolejnym wnioskiem - tym razem uwzględniającym obowiązujące terminy.
Natomiast jeśli chodzi o możliwość przesunięcia planowanego terminu rozpoczęcia urlopu ojcowskiego, to pracodawca - w przeciwieństwie do urlopów wypoczynkowych - nie może samodzielnie podjąć takiej decyzji. Żeby zmiany takiej dokonać, musi uzyskać zgodę zainteresowanego pracownika.
Warto tu zwrócić uwagę na jeszcze jedną nieprawidłowość, a mianowicie, że pracownik wystąpił z wnioskiem o udzielenie 5 dni urlopu ojcowskiego. Od 2 stycznia 2016 r. wspomniany urlop może być dzielony, ale nie więcej niż na dwie części, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Natomiast zgodnie z art. 1831 § 1 K.p., tydzień urlopu odpowiada 7 kolejnym dniom kalendarzowym, z uwzględnieniem przypadających na ten okres dni wolnych od pracy.
Przykład
27 marca 2017 r. pracownik zatrudniony w podstawowym wymiarze czasu pracy (8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku) wystąpił z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w dniach od 3 do 7 kwietnia (5 dni roboczych). Zgodnie z art. 1823 § 11 K.p., urlop ten powinien objąć także dni 8-9 kwietnia, mimo że przypadają one na wolną sobotę oraz niedzielę. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|