Gazeta Podatkowa nr 102 (1352) z dnia 22.12.2016
Konsekwencje rezygnacji z urlopu rodzicielskiego
Pracownica złożyła wniosek o urlop rodzicielski z góry i potem zrezygnowała z niego (urlopu nie przejął ojciec dziecka). Teraz chce złożyć wniosek o udzielenie tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego. Czy po rezygnacji może jeszcze wykorzystać tę część urlopu?
NIE. Następstwem rezygnacji z urlopu rodzicielskiego udzielonego w trybie art. 1791 K.p (z góry) jest przepadek niewykorzystanej części tego urlopu, chyba że przejął ją ojciec dziecka. W pytaniu jest mowa o tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego, z której chciałaby skorzystać matka dziecka. Jest to część urlopu w wymiarze do 16 tygodni, która nie musi następować w bezpośredniej ciągłości z poprzednią częścią urlopu rodzicielskiego.
Aby wystąpiła luźna część urlopu rodzicielskiego, uprzednio musi jednak zostać wykorzystana chociaż jedna, standardowa część tego urlopu. Takiego warunku nie spełnia urlop rodzicielski udzielany z góry, ponieważ jest on udzielany w pełnym wymiarze, bez możliwości podziału urlopu na części. Stąd w przypadku rezygnacji z tego urlopu i nieprzejęciu go przez pracownika - ojca dziecka, urlop ten definitywnie przepada.
Należy nadmienić, że taki sam skutek (przepadek urlopu) nastąpi w sytuacji, gdy pracownik po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego nie wystąpi o udzielenie mu urlopu rodzicielskiego (w trybie udzielenia urlopu rodzicielskiego z dołu). Wówczas również nie będzie mógł skorzystać z tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego, ponieważ wcześniej nie wykorzystał żadnej części urlopu rodzicielskiego, po której mogłaby nastąpić przerwa, a następnie udzielenie tzw. luźnej części urlopu.
(...) w przypadku złożenia przez pracownicę jednego wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, może ona zrezygnować z niego w całości lub w części. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko może wnioskować o ten urlop w całości lub pozostałej części. W przypadku, gdy pracownik-ojciec nie złoży takiego wniosku lub złoży go, a następnie zrezygnuje z części takiego urlopu i wcześniej powróci do pracy, niewykorzystany urlop rodzicielski lub jego pozostała część przepada. Wnioski takie pracodawca ma obowiązek uwzględnić. W tym trybie wnioskowania o urlop rodzicielski nie ma więc możliwości wnioskowania o urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni nieprzypadający bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. (...)". Stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, otrzymane przez nasze Wydawnictwo w dniu 24 lutego 2016 r. |
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|