Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (419) z dnia 1.09.2016
Wykorzystanie części urlopu ojcowskiego po zmianie pracodawcy
Pracownik-ojciec rocznego dziecka wykorzystał tydzień urlopu ojcowskiego. Obecnie złożył wypowiedzenie umowy, które zakończy bieg 30 września 2016 r. Czy jesteśmy zobowiązani udzielić mu drugiego tygodnia tego urlopu, czy też może z niego skorzystać u kolejnego pracodawcy?
Jeżeli pracownik w terminie zawnioskuje o drugą część urlopu ojcowskiego, to tak, przy czym nie ma przeszkód, aby skorzystał on z tego uprawnienia w następnym zatrudnieniu.
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
- do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez przejęte na wychowanie dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Wykorzystuje się go jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień, na pisemny wniosek uprawnionego, złożony w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu (art. 1823 § 1-2 K.p.). Obowiązujące przepisy nie zawierają dyspozycji nakazującej udzielenia tych części bezpośrednio po sobie, co oznacza, że mogą być wykorzystane po przerwie.
Ważne: Przepisy nie uzależniają prawa do urlopu ojcowskiego od pozostawania w stosunku pracy w dniu narodzin albo przyjęcia dziecka na wychowanie. |
Co więcej, w okresie przysługiwania uprawnienia, tj. w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka (odpowiednio po przyjęciu dziecka na wychowanie) pracownik może wielokrotnie zmienić pracodawcę i dopiero u ostatniego, przed upływem wieku granicznego dziecka, wystąpić o urlop ojcowski.
W świetle powołanych przepisów, nie ma przeszkód, aby zainteresowany skorzystał z drugiej części uprawnienia (skoro dotychczas wykorzystał tylko połowę urlopu) u kolejnego pracodawcy, pod warunkiem terminowo złożonego wniosku. W razie uchybienia terminowi pracodawca może uwzględnić wniosek pracownika na zasadzie dobrowolności. Powinien mieć przy tym na uwadze wiek dziecka. Gdyby w trakcie trwania urlopu ojcowskiego dziecko ukończyło 24 miesiące życia, pracownik mógłby korzystać z tego urlopu tylko do dnia poprzedzającego urodziny dziecka. Powyższe wynika z art. 112 K.c. (stosowanego w związku z art. 300 K.p.), zgodnie z którym przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Oznacza to, iż w dniu ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia, pracownik traci uprawnienie do pozostałej części urlopu ojcowskiego z powodu ustania przesłanki uprawniającej do korzystania z niego. Tak też wyjaśnił resort pracy w odpowiedzi na zapytanie naszego Wydawnictwa, którą otrzymaliśmy 1 kwietnia 2014 r.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|