Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (415) z dnia 1.07.2016
Urlop rodzicielski dla pracownika-ojca dziecka, gdy matka nie korzystała z tego uprawnienia
Pracownica 26 listopada 2015 r. urodziła dziecko i po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego wróciła do pracy. Czy ojciec dziecka, zatrudniony w ramach umowy o pracę, może obecnie wystąpić o urlop rodzicielski?
Nie, gdyż żadna z części urlopu rodzicielskiego nie została udzielona bezpośrednio po urlopie macierzyńskim.
W myśl art. 1821a § 1-3 K.p., po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik (a więc ojciec albo matka) ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
- 32 tygodni - w przypadku urodzenia się jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 34 tygodni - w przypadku urodzenia się więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Urlop w wyżej określonym wymiarze przysługuje łącznie obojgu rodzicom dziecka. Mogą z niego korzystać jednocześnie, przy czym w takim przypadku nie mogą łącznie przekroczyć wymiaru maksymalnego. Uprawnienie jest udzielane jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia.
Ważne: Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia (art. 1821c § 2 K.p.). |
Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może być udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
W świetle powołanych przepisów urlop rodzicielski, co do zasady, ma charakter następczy, a przerwa między dwoma jego częściami może mieć miejsce tylko wówczas, gdy po urlopie macierzyńskim zostanie wykorzystana jego część. W okolicznościach wskazanych w pytaniu warunek ten nie został spełniony.
Przykład |
Pracownica urodziła dziecko 26 listopada 2015 r. i do 13 kwietnia 2016 r. (20 tyg.) przebywała na urlopie macierzyńskim, a 14 kwietnia 2016 r. wróciła do pracy. Ojciec dziecka, który jest zatrudniony w ramach umowy o pracę, dopiero na początku czerwca 2016 r. wystąpił z wnioskiem o 8 tygodni urlopu rodzicielskiego. Pracodawca nie uwzględnił wniosku pracownika, ponieważ bezpośrednio po urlopie macierzyńskim nie została wykorzystana choćby część urlopu rodzicielskiego.
Kalkulator urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl |
Aby skorzystać z urlopu rodzicielskiego pracownik musiałby wnioskować o ten urlop (jego część) od 14 kwietnia 2016 r., pamiętając, że pisemny wniosek w tej sprawie należy złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wówczas z części uprawnienia, w wymiarze do 16 tygodni, mógłby skorzystać później.
Zwracamy uwagę! Stosownie do art. 1821c § 4 K.p., w przypadku wykorzystywania urlopu rodzicielskiego w częściach należy pamiętać, że żadna z jego części nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
- pierwszej, która w przypadku:
- urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
- przyjęcia przez pracownika na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie,
- sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|