Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (414) z dnia 10.06.2016
Przerwanie urlopu macierzyńskiego z powodu hospitalizacji dziecka
Dziecko pracownicy po 6 tygodniach od urodzenia zostało hospitalizowane. Czy pracownica może przerwać wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego?
Do zakończenia pierwszych 8 tygodni urlopu macierzyńskiego nie.
Pracownica, która urodziła dziecko, nabywa prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jak wyjaśnił resort pracy w piśmie z 12 lutego 2009 r. (znak SPS-023-7127/08, dostępnym na stronie internetowej www.sejm.gov.pl), urlop ten spełnia dwa cele: "(...) ochronę zdrowia kobiety i regenerację jej sił w związku z ciążą i porodem, a także ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka poprzez umożliwienie bezpośredniego kontaktu matki z dzieckiem i sprawowania nad nim osobistej opieki w pierwszych miesiącach życia dziecka. (...)".
Urlop macierzyński powinien być wykorzystany w sposób nieprzerwany, chyba że występują okoliczności nadzwyczajne, wskazane w przepisach prawa. Jedną z nich jest właśnie hospitalizacja dziecka. Na mocy art. 181 K.p., w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala.
W przedstawionej sytuacji wystąpiła hospitalizacja dziecka, jednak pracownica nie wykorzystała jeszcze pierwszej, 8-tygodniowej części niepodlegającej dzieleniu. Nie ma zatem możliwości przerwania tego urlopu. Jeżeli stan ten przedłuży się to, począwszy od 57. dnia po porodzie, będzie mogła wrócić do pracy, do czasu wypisania dziecka ze szpitala.
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy macierzyński, rodzicielski, ojcowski:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|