Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (829) z dnia 10.01.2014
Wypłata wynagrodzenia chorobowego po zakończeniu urlopu bezpłatnego
Pracownik do końca grudnia 2013 r. przebywał na urlopie bezpłatnym. W tym czasie był zatrudniony w innej firmie, na podstawie umowy o pracę zawartej do 31 grudnia 2013 r. W pierwszych dniach grudnia stał się niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej do 20 stycznia 2014 r. (jest to pierwsza niezdolność do pracy w roku kalendarzowym). Jakie świadczenie powinniśmy wypłacać pracownikowi od 1 stycznia 2014 r., tj. po zakończeniu urlopu bezpłatnego?
Z pytania wynika, że na dzień 31 grudnia 2013 r. pracownik był uprawniony do wynagrodzenia chorobowego (z limitu 33 dni obowiązujących w 2013 r.). Od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu bezpłatnego należy podjąć wypłatę wynagrodzenia chorobowego - do wyczerpania 33 dni (14 dni) z limitu obowiązującego w 2014 r., określonych w art. 92 Kodeksu pracy. Po upływie tego okresu pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego.
Prawo do wynagrodzenia chorobowego, a następnie zasiłku, przysługuje pracownikowi, posiadającemu co najmniej 30-dniowy okres ubezpieczenia chorobowego (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Ponadto, w myśl art. 6 ustawy zasiłkowej, świadczenia chorobowe wypłaca się, gdy niezdolność do pracy powstała w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego. Zasiłek chorobowy może być wypłacany również w przypadku, gdy niezdolność do pracy trwająca nieprzerwanie co najmniej 30 dni powstanie nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, a w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu tego ubezpieczenia (art. 7 ustawy zasiłkowej).
Wynagrodzenie chorobowe ani zasiłek nie przysługują za okres niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego, bowiem w okresie tego urlopu pracownik nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli jednak niezdolność do pracy z powodu choroby powstanie w czasie urlopu bezpłatnego i trwa nadal po jego zakończeniu, to pracownikowi przysługuje prawo do świadczeń za okres choroby przypadającej po urlopie bezpłatnym.
Przykład
Pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego udzielonego na okres od 1 do 31 grudnia 2013 r. W okresie od 4 grudnia 2013 r. do 10 stycznia 2014 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby. Z tytułu tej niezdolności nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego od 1 do 10 stycznia 2014 r. Za dni choroby trwającej od 4 do 31 grudnia 2013 r. pracownik nie nabył prawa do żadnego świadczenia, ponieważ niezdolność do pracy przypadała na okres urlopu bezpłatnego. |
W sytuacji, gdy pracownik podjął zatrudnienie u innego pracodawcy wyłącznie w okresie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pierwszego pracodawcę, to po zakończeniu urlopu bezpłatnego zasiłek chorobowy przysługuje wyłącznie z tytułu zatrudnienia u pierwszego pracodawcy, tj. tego, który udzielił urlopu bezpłatnego (por. ust. 32 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).
Przykład
Pracownik wystąpił o urlop bezpłatny na okres od 1 do 31 grudnia 2013 r. W tym czasie podjął zatrudnienie u innego pracodawcy. W okresie od 16 grudnia 2013 r. do 5 stycznia 2014 r. stał się niezdolny do pracy z powodu choroby (w 2013 r. wykorzystał limit 33 dni wynagrodzenia chorobowego). Pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy:
|
Gdyby zatrudnienie podjęte przez pracownika w czasie urlopu bezpłatnego ustało przed zakończeniem tego urlopu, to pracownik nabyłby prawo odpowiednio do wynagrodzenia lub zasiłku za okres niezdolności do pracy:
- u pracodawcy, u którego podjął dodatkowe zatrudnienie (nie dłużej niż do zakończenia umowy),
- z ZUS począwszy od następnego dnia po rozwiązaniu dodatkowej umowy o pracę, nie dłużej jednak niż do zakończenia urlopu bezpłatnego.
Po zakończeniu urlopu bezpłatnego prawo do świadczenia chorobowego przysługiwałoby wyłącznie z tytułu zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu bezpłatnego (por. ust. 33 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).
www.UrlopyPracownicze.pl - Urlopy bezpłatne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI - Urlopy pracownicze
Darmowe druki aktywne
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|